TRANSFER BASKI YÖNTEMİ

Transfer baskı ve Termal baskı teknik bilgilere göre kağıt veya uygun materyaller üzerine yapılan ilk baskıda ayrışan boyalı baskı mürekkepleri olarak adlandırılır. Boya sadece ısı ile kumaş ve uygun yüzeylere transferi yapılır. Transfer yöntemini ısıyla film mürekkepleri yüzeyine uygunlanmamalıdır.

Transfer baskıda transfer ısısına ulaştığında transfer silindir veya ütü baskı üzerindeki boya ayrışarak baskı mürekkebiyle birlikte kağıt üzerine geçer. Bazı özel materyellerde boya mürekkeplerdeki moleküllerin kendi moleküllerinin içine girmesine birbirine karışmasına izin verir.En iyi transferlerin yapılması için materyal  %60 dan daha fazla içerisinde sentetik fibres bulundurmalıdır. Kıyafet yüzeyine transfer baskı yapımında silindir yardımıyla taşınır. Kağıt veya kumaş bir sandöviç gibi ısıtılmış bir silindirin arasına gerilmiş bir vaziyette girerek baskı gerçekleşir. Bu baskı metodu 190-220 derece arasında bir ısıyla 20-30 saniyelik bir zaman aşımıyla uygulanır.

Transfer Baskı Avantajları

  • Transfer yöntemi çevreye duyarlıdır ve çalışma esnasında solvent kullanmaya gerek yoktur, bu konu üzerinde hiçbir problem unsur etmez.
  • Arzu edilen renk ve tonda, çok detaylı modellerde bile mükemmel sonuç elde etmenizi sağlar.
  • Transferden sonra extra uygulama gerektirmez, kumaşı yıkama ve kurulama gibi işlem gerektirmez.

Transfer kağıdında laklı ve laksız kağıtlar kullanılır.Kağıdın yüzeyi pürüzsüz olursa eğer daha iyi sonuç almayı sağlar. Baskı esnasında oksidatif kurumaya tabi tutulmamalıdır. Yeni basılan tabaka dikkatli bir şekilde muhafaza edilmelidir. Ofset  transfer mürekkeplerini kullanmak için özel bir sistem yoktur. Bilinen normal ofset baskı mürekkepleri gibi kullanılır ve mürekkep merdaneler de kurumaz.

Yardımcı Baskı Malzemeleri

  •  Farbfit 5520 (Yeniden kullanmak için) • Transparan beyaz 50 0302 (transfer ofset baskı için)
  •  Parat 4405 pürüzleri azaltmak için ( %1 den başlayarak duruma göre kullanın)
  •  Prova baskı için geciktirici 51 0875 ( %5-10) • Normal ofset baskılardaki gibi yıkama maddesi

Ütü Pres Yapımında Yapılan İşlemler

Eğer makinede transfer baskı için bir düzenek yoksa bir ütü kullanmak yeterli olucaktır. 210  veya  220 arasında maximun sıcaklıkta 30-40 saniye arası basınç uygulayarak beklettikten sonra güzel bir transfer baskı yapılabilir. Kullanılan kağıt türü çok sert ve iyi derece de ısı iletken özelliği taşımamalıdır. Transfer kağıdı ile transfer baskı en son olarak birbirlerinden farklı olup olmadığına bakılmalıdır.


İletişim
Matis Grup Tekstil Sanayi Ticaret Ltd. Şti.

Merkez Ofis ve Fabrika : Abdi İpekçi Mah.
Gaffar Okan Cad No: 80

Darıca  /  KOCAELİ   /  TÜRKİYE

Üretim : Sultanbeyli / İSTANBUL / TÜRKİYE

Telefon 1    : +90 (216) 634 10 76

Telefon 2    :+90 (216) 634 69 10

Telefon 3    :+90 (216) 498 54 94

E-mail : info@bezcantadunyasi.com


Web Sitesi :
http://www.bezcantadunyasi.com
Sosyal Medyada Biz
Bize Yazın