Neden Bez Çanta Kullanmalıyız?

Toplum olarak naylon poşet kullanımına alışkın bir ülkeyiz. Alışverişte yada bir eşyamızı taşımamız gerektiğinde akla ilk olarak naylon poşetler geliyordu ta ki 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren naylon poşetler ücretli olana kadardı. 50 milyonu aşkın ürün beğenen, alışveriş yapan yada yapma potansiyeline sahip bir tüketici profilimiz var. Geniş bir sosya-ekonomik yelpazeye yayarsak eğer en basiti ebeveynlerin verdikleri bütçeye göre tüketim alışkanlıkları olan 13-18 yaş grubundan olan birçok insan grubu var ve buda azımsanmayacak kadar az değil.

 

Bu kadar insan her alışveriş sonrasında aldıkları naylon poşetlere ne oluyor dersiniz. Doğada çözünmesi çok zor olan naylon ve plastiklerin çevre kirliliğine yol açtığı aşikar buna bir dur demek için başlatılan ücretli poşet uygulamasından sonra vatandaşlar bez çantaya yönelmeye başladılar. Ortalama bir alışveriş kültürüne sahip biri yılda yaklaşık 500 adet naylon poşet kullanabiliyor. Bu sadece normal standartlar da bir kişiyi düşündüğümüzde ortaya çıkan bir sonuç eğer bunu sıklıkla alışveriş yapan biri olarak düşünürsek bu sayı 1000 adete kadar çıkabiliyor. Bu torbaların çoğunluğu plastik torbalardan oluşurken bir kısmı geri dönüşebilir kağıttan üretilmiş çantalar bir, kısmı da pamuk dokuma yada nonwoven doğa dostu torbalardan oluşuyor.

 

Alışveriş sonrasında bu nerden yaptığınız yada ne için yaptığınızın bir önemi yok, toplum olarak bilinçlenmeden önce naylon torbalara öncelik verirdik. Geri dönüşümü olmayan doğada seneler geçse de kaybolmayan yüzyıllar boyunca doğada duran ve çevreyi kirleten torbalardan bahsediyoruz. Artık toplum olarak bilinçlendik ve geri dönüşüm için bir adım attık. Bu konuda daha önceden bilinçlenip gözümüzü açsaydık ama öncesinden beri bilinçli insanlar da yok değildi tabi ki. Alışverişlerimiz de artık bez torba kullanılmaya başlanmasıyla naylon torba kullanımındaki azalma azımsanmayacak kadar büyük bir fark yarattı. Gelelim sizlerle bez torbanın neden kullanılması gerektiğini açıklayalım.

                                                                                                                                   

BEZ TORBA KULLANMANIN NEDENLERİ

 

  • İlk temel neden bez torbalar tek kullanımlık değildir ömrü uzundur. Hammaddesi, dikiş ve kullanım şekline göre de bez torbanın ömrünü daha da arttırmanız mümkündür.
  • Bez torbalar dayanıklı ve daha kullanışlıdır kilolarca ağırlık taşınabilir.
  • Üretimindeki kullanılan hammaddeleri tamamen doğal ortamda çözünebilir ve %100 pamuklu ya da antibakteriyel geri dönüşümlü malzemeden üretilir.
  • Bez torbalarının sapından bile işlevsellik kazanırsınız. Boyna asılabilen uzun sapı, elde tutmak için kısa sapı ve tek yada çift omuz askılı sapı ile birçok işlevselliği mevcuttur.
  • Bez torbanın kalın dokuması sayesinde iç göstermeyeceği için içine rahatlıkla eşyalarınızı koyabilirsiniz.
  • Doğa dostu etiketi olan bez torbalarda baskılarında geleneksel kök boyalar, su bazlı boyalar yada sağlığa zararı olmadığı belirlenmiş tekstil boyaları kullanılır.
  • Bez torbaları istediğiniz tasarım yada renklerde bulabilirsiniz.
  • Kullanıların evlerinde ,iş yerlerinde, dışarda kullanabildikleri gibi reklam konusunda bez torbalar önemli bir tanıtım ürünüdür.
  • Doğa dostudur ve geri dönüşümlüdür.
  • Çocuğunuzla birlikte bez çantaların üstüne yapacağınız çizimler sizinle çocuğunuz için bir etkinlik olacaktır. Bez torbanın üstüne istediğiniz her şeyin baskını yaparak istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

İletişim
Matis Grup Tekstil Sanayi Ticaret Ltd. Şti.

Merkez Ofis ve Fabrika : Abdi İpekçi Mah.
Gaffar Okan Cad No: 80

Darıca  /  KOCAELİ   /  TÜRKİYE

Üretim : Sultanbeyli / İSTANBUL / TÜRKİYE

Telefon 1    : +90 (216) 634 10 76

Telefon 2    :+90 (216) 634 69 10

Telefon 3    :+90 (216) 498 54 94

E-mail : info@bezcantadunyasi.com


Web Sitesi :
http://www.bezcantadunyasi.com
Sosyal Medyada Biz
Bize Yazın